Zakonczony projekt!
W dniu 30.05.2008 zakończono projekt zagospodarowania turystycznego Szczawnika. Projekt wspólfinasowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu orientacji i gwarancji rolnej.
Strona główna -> Szlaki turystyczne -> Trakt Łemkowski

TRASA 1 – TRAKT ŁEMKOWSKI (szlak lokalny koloru czerwonego)
• długość trasy 3,3 km • asfalt 0,1 km • drogi gruntowe 3,2 km • długość podejścia 2,1 km • różnica wys. 162 m • max. wys. 694 m npm. • min. wys. 559 m npm

Jest to stara trasa łącząca Szczawnik z sąsiednimi Milikiem i Żegiestowem a dokładnie z jego przysiółkiem Palenicą). Od Centrum Informacji Wizualnej (CIW – zespół tablic informacyjnych) odchodzi kilka szlaków turystycznych.


Opisywana trasa prowadzi na zachód za znakami czerwonymi. Krótki asfaltowy odcinek przechodzi w kamienistą drogę, wiodącą obok cmentarza i wspinającą się w stronę kapliczki nad wioską (430 m od CIW). Z prawej strony odbiega na północ żółty szlak turystyczny PTTK w kierunku Jaworzynki. Wkrótce z lewej (130 m od kapliczki) odchodzi na południe polna droga do Milika. Nasza trasa prowadzi na zachód piaszczystą, a następnie podmokłą drogą obniżającą się w stronę dolinki Milickiego Potoku. Po przeprawie przez ten strumyk (1200 m od początku trasy), pozostawiając wkrótce z prawej drogę w stronę Czertezów, trasa wznosi się do lasu trawersując od północy wzniesienie o wysokości 702 m. Wkrótce wychodzimy z lasu, osiągając rozległe hale nad Milikiem i Żegiestowem zwane Górami Milickimi. Na skraju lasu (na prawo od drogi) spotykamy wzniesioną w 1931 r. kapliczkę połemkowską pw. św. Huberta (2,2 km od Szczawnika). Obecnie pełni ona rolę kapliczki myśliwskiej, nad którą opiekę sprawuje Koło Łowieckie „Sokół” w Krynicy. Spod kapliczki rozciąga się interesująca panorama w stronę Pogórza Lubowelskiego i Gór Lewockich. Idąc skrajem lasu spotykamy niebawem (0,5 km od kapliczki św. Huberta) niebieski szlak turystyczny PTTK biegnący z Żegiestowa przez Trzy Kopce na Pustą Wielką, który po chwili podąża na północ. Hala, na skraju której znajduje się rozdroże nazywana jest Palenicą. Roztacza się stąd rozległa panorama, którą przy dobrej widoczności uzupełnia widok Tatr.

Podążamy dalej za znakami czerwonymi w dolinę potoku Żegiestowskiego, by po kilku minutach osiągnąć asfaltową szosę w Palenicy Żegiestowskiej i przystanek autobusowy. Spacer ze
Szczawnika (tylko 3,3 km) zajął nam niepełną godzinę. Z Palenicy można autobusem dojechać do Muszyny i Krynicy lub schodząc drogą asfaltową do Żegiestowa Zdroju skorzystać z PKP.
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska