Zakonczony projekt!
W dniu 30.05.2008 zakończono projekt zagospodarowania turystycznego Szczawnika. Projekt wspólfinasowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu orientacji i gwarancji rolnej.
Strona główna -> Szlaki turystyczne -> Rezerwat Żebracze

TRASA 4 – REZERWAT ŻEBRACZE [11 km, 3:20 godz.]
Wycieczka przez najdziksze ostępy w okolicy.

 Trasa rozpoczyna się przy CIW, skąd prowadzi czerwono znakowany szlak lokalny, na północ, w górę doliny Szczawnika. Po drodze mijamy efektowne skały, z których jedna siąga nawet 25 m wysokości, a także liczne wodospady na potoku Szczawnik. Od Betlejemki (drewnianej chatki, zbudowanej na zrąb, w której niegdyś mieszkali robotnicy leśni) szlak skręca na wschód i wspina się przez dzikie ostępy leśne rezerwatu Żebracze. Rezerwat Żebracze utworzony został w 1995 roku. Powierzchnia wynosi prawie 45 ha, a jego otulina aż 149 ha. Leży w sąsiedztwie wsi Szczawnik na terenie leśnictwa Szczawnik (nadleśnictwo Piwniczna). Zajmuje strome stoki bocznego, południowo zachodniego grzbietu Wielkiej Bukowej (1104). Na południowy wschód od rezerwatu znajduje się szczyt Kotylniczego Wierchu (1032 m). Zachodnia granica rezerwatu przylega do drogi dostawczej prowadzącej ze Szczawnika do schroniska „Bacówka nad Wierchomlą”. Rezerwat położony jest na wysokości 697-1010 m npm. W rezerwacie dominuje drzewostan bukowo-jodłowy. Wiele drzew ma ok. 150 lat. Wygodna droga przez rezerwat prowadzi obok ciekawych wychodni piaskowca magurskiego.

Podchodząc przez rezerwat dochodzimy pod wielką Bukową do szlaku koloru czarnego, którym schodzimy do Szczawnika trawersując od wschodu wierzchołek Kotylniczego Wierchu. Pod szczytem przechodzimy kilkaset metrów wzdłuż sankostrady zbiegającej w dolinę Jasieńczyka.

Kliknij i powiększ wykres

Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska