Zakonczony projekt!
W dniu 30.05.2008 zakończono projekt zagospodarowania turystycznego Szczawnika. Projekt wspólfinasowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu orientacji i gwarancji rolnej.
TRASA 5 – WIELKA BUKOWA [16,5 km, 5 godz.]
Jedna z dłuższych wycieczek proponowanych w informatorze, po drodze schronisko, kilka miejsc z efektownymi widokami. Teren dziki i mało uczęszczany.

Z CIW za znakami czarnymi lokalnego szlaku, początkowo w dół doliny, po czym na północ obok OW Ostrowianka. Szlak prowadzi doliną malowniczego Kotylniczego Potoku pod szczyt Kotylniczego Wierchu, którego wierzchołek trawersuje od wschodu. Pod wierzchołkiem znajduje się tor saneczkowy (sankostrada), który opada w kierunku doliny Jasieńczyka. Spod Kotylniczego Wierchu trasa wiedzie grzbietem pod Wielką Bukową. Pod szczytem na niewielkiej polance znajduje się chatka myśliwska. Można podziwiać stąd efektowne widoki. Ponad głęboko wciętą doliną Szczawnika widać Pustą Wielką, Małe Pieniny z Wysoką, szczyty Pogórza Lubowelskiego i Gór Lewockich. Przy dobrych warunkach obserwujemy też Tatry. Szlak trawersuje od wschodu tuż pod szczytem Wielkiej Bukowej i okrążając dolinę Jasieńczyka dochodzi do czerwonego szlaku PTTK na głównym grzbiecie Pasma Jaworzyny Krynickiej. Na południowym-wschodzie w odległości 1,2 km znajduje się Jaworzyna Krynicka. Nasza trasa prowadzi na północ za znakami czerwonymi na Runek (1080 m). Jest to rozległy masyw górski z licznymi ostojami dzikich zwierząt. Na Runku opuszczamy główny szlak beskidzki koloru czerwonego podążając na zachód za niebieskimi znakami. W krótkim czasie osiągamy schronisko PTTK Bacówka nad Wierchomlą mijając po drodze Polanę Gwiaździstą. Powrót od schroniska do Szczawnika niebieskim szlakiem rowerowym, wiodącym drogą dostawczą. Więcej informacji - trasa nr 3.

Kliknij i powiększ wykres

Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska