Zakonczony projekt!
W dniu 30.05.2008 zakończono projekt zagospodarowania turystycznego Szczawnika. Projekt wspólfinasowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu orientacji i gwarancji rolnej.
Strona główna -> Szlaki turystyczne -> Wokoł Kotylniczego Wierchu

TRASA 7 – PĘTLA ROWEROWA "WOKÓŁ KOTYLNICZEGO WIERCHU"
długość trasy 19,9 km • asfalt 4,2 km • drogi gruntowe 10,8 km • ścieżki 4,9 km • długość podjazdów 10,3 km • różnica wysokości do pokonania 678 m • maksymalna wysokość na trasie 1080 m npm. • minimalna wysokość na trasie 516 m npm.

     Prowadzi początkowo malowniczą doliną potoku Szczawnik, położoną między dwoma wyraźnymi grzbietami pasma Jaworzyny Krynickiej tworzonymi na zachodzie przez Pustą Wielką i Jaworzynkę, na wschodzie przez Kotylniczy Wierch i Wielką Bukową. Długość potoku od źródeł do ujścia wynosi ok. 11,5 km. Głębokość doliny, którą płynie, waha się od 300 do 400 m w stosun-ku do wysokości otaczających dolinę szczytów.

     Trasa rozpoczyna się w centrum Szczawnika w rejonie boiska sportowego przy Centrum Informacji Wizualnej. Szlakowi rowerowemu towarzyszy szlak pieszy koloru czerwonego, który wiedzie przez Rezerwat Żebracze pod Wielką Bukową. Asfaltowa drogą prowadzi obok pętli autobusowej na północ. Po przejechaniu 1 km osiągamy koniec wsi, dojeżdzamy do lasu i pola biwakowego (z prawej strony) nad potokiem Szczawnik. Tu kończy się asfalt, przechodzący w drogę bitą z resztkami „smołówki”. Niebawem spotykamy mostek nad potokiem Szczawnik (2 km od początku trasy) – od tego momentu potok będzie nam towarzyszyć z lewej strony drogi. Niespełna 100 m od mostku po prawej stronie znajduje się okazała skała piaskowcowa. Po odpowiednim przygotowaniu mogłaby pełnić rolę ścianki wspinaczkowej. U jej podnóża ustawiono krzyż. Szlak wznosi się łagodnie, wiodąc przez piękny las brzegiem potoku, tworzącego co jakiś czas urokliwe kaskadki. Potok Szczawnik momentami płynie głębokim jarem, osiągającym nawet kilkanaście metrów. Po prawej stronie napotykamy ciekawe wychodnie piaskowca magurskiego.
      Po przejechaniu ok. 3 km osiągamy z prawej strony granicę rezerwatu „Żebracze”, chroniącego fragmenty prastarej puszczy karpackiej. 1,5 km dalej dojeżdżamy do położonej z lewej strony drogi, drewnianej chatki, zbudowanej na zrąb, popularnie zwanej „Betlejemką” (niegdyś mieszkali w niej robotnicy leśni). Stąd do schroniska mamy ok. 2,4 km. Od „Betlejemki” odchodzi w prawo (na wschód) szlak pieszy prowadzący przez rezerwat „Żebracze” na Wielką Bukową. Ok. 700 m przed schroniskiem osiągamy mostek, za którym szlak skręca w lewo, wiodąc dość stromą kamienistą drogą na rozległą halę. Niegdyś w miejscu tym znajdowało się jedno z osiedli Wierchomli Małej, które zanikło w związku z wysiedleniem ludności łemkowskiej. Do dziś można odnaleźć ślady podmurówek dawnych chat i zdziczałe drzewa owocowe. Po prawej stronie łąki znajdują się budynki schroniska „Bacówka nad Wierchomlą”. Bacówka oddalona jest od centrum Szczawnika o 6,75 km. Orientacyjny czas przejazdu od centrum Szczawnika wynosi ok. 1,5 godziny. Przy dobrej widoczności zobaczymy stąd Tatry oraz najwyższe szczyty Pasma Radziejowej.
     Leżąca 895 m npm. „Bacówka nad Wierchomlą” powstała w 1974 r. z inicjatywy krynickiego działacza PTTK St. Nowaka (nosi jego imię) z przebudowanego starego spichlerza stojącego niegdyś we wsi Złockie. Dysponuje bufetem i 28 miejscami noclegowymi. Latem dzięki dostawkom i miejscom w domku letnim może tu przenocować w sumie ok. 60 osób.
     Schronisko jest ważnym punktem turystycznym. Można stąd udać się niebieskim szlakiem na Pustą Wielką i do Żegiestowa (spod Jaworzynki można za żółtymi znakami zejść lub zjechać do Szczawnika). W stronę przeciwną szlak niebieski zaprowadzi nas na Runek i dalej czerwonym szlakiem dojedziemy na Jaworzynę Krynicką. Szutrową drogą w lewo od schroniska, obchodząc zboczami Lembarczka, dotrzemy do asfaltowej drogi w Wierchomli Małej. Nasza trasa rowerowa wykorzystuje właśnie odcinek niebieskiego szlaku prowadzącego na Runek. Od bacówki jedziemy na północny wschód, początkowo przez łąki (przecinamy Polanę Gwiaździstą), następnie stromo przez las bukowy kamienistą i poprzecinaną korzeniami ścieżką. Po przejechaniu 2,4 km (od bacówki) trudnej technicznie trasy (najtrudniejszy odcinek szlaku) osiągamy zalesiony, pozbawiony widoków szczyt Runka (1080 m). Na szczycie spotykamy czerwony, główny szlak beskidzki, wiodący z Hali Łabowskiej na Jaworzynę Krynicką. Zjeżdżamy czerwonym szlakiem przez d. Runkową Polanę (tu odchodzi niebieski szlak w stronę Przysłopu). Po przejechaniu ok. 1,25 km (od rozstania z niebieskim szlakiem) spotykamy odchodzący w prawo gminny szlak pieszy prowadzący w kierunku Wielkiej Bukowej i Kotylniczego Wierchu. Od tego miejsca jedziemy dalej czerwonym szlakiem w stronę Jaworzyny Krynickiej. 1 km dalej skręcamy w prawo – opuszczamy czerwony szlak i szeroką spychaczową drogą zmierzamy na zachód w stronę źródeł potoku Szczawniczek. Stąd zjeżdżamy na południe, mając cały czas po prawej stronie malowniczą dolinę potoku. Po przejechaniu ok. 3,75 km urokliwej trasy osiągamy ujęcie wody dla Muszyny w Jasieńczyku i początek asfaltowej drogi wiodącej do skrzyżowania dróg Złockie – Szczawnik (od Jasieńczyka do tego skrzyżowania mamy ok. 1.75 km). Stąd do zamknięcia pętli w rejonie tablicy CIW w Szczawniku – 1,5 km.
Całkowita długość tej pięknej trasy rowerowej wynosi niespełna 20 km.Kliknij i powiększ wykres

Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska